תזונה יבשה – למה זה לא הגיוני??

תגידו לי משהו, יש לי שאלה – למה ממליצים לנו לאכול מזון טבעי בעוד לכלבים שלנו ממליצים לאכול מזון מעובד!?  למה זה לא נשמע לי הגיוני??
יכול להיות שלכלבים זה בריא לאכול מזון מעובד, אבל לנו לא?!

הצלחתי לסקרן אתכם? יופי – שבו על התחת – יש לי משהו חשוב לדבר אתכם עליו, אוקיי? 

תזונה טבעית – הכנה ביתית. דוגמה בלבד

 

 

 

 

 


כל בעלי הכלבים בארץ – אני קורא אתכם לקרוא ולהפעיל את ההיגיון הבריא שלכם – אני הולך לדבר איתכם על נושא שבקושי מדברים עליו והוא חשוב יותר מכל דבר אחר. 

לצערי, אנחנו רוכשים או מאמצים כלב ובצורה לא מודעת ואפילו די עיוורת, פונים לוטרינר או למוכר בחנות חיות ורוכשים ממנו שק של מזון יבש. לרוב, הבקשה שלנו מהמוכר תהיה מאוד לקונית ופשוטה – "תן לי את השק הכי איכותי במחיר הכי נמוך". אני שומע את המשפט הזה המון.
כלומר, אנחנו יוצאים מנק' הנחה שמזון יבש זהו המזון שהכי נכון לכלב שלנו ואנחנו יוצאים מנק' הנחה שהמוכר בחנות יודע וגם ייתן לנו את המזון שבאמת הכי נכון לכלב שלנו.
אז תעצרו רגע. תעצרו רק לשנייה אחת. בוא נתבונן יחד מה אנחנו קונים ומה אנחנו מבקשים מהכלב שלנו לאכול?? מה זה המזון היבש הזה שאנחנו קונים אותו בצורה כ"כ מובנת מאליה??
אני מבקש מכם רגע לעצור כי אני רוצה שתשאלו את עצמכם כמה שאלות ותחשבו בהיגיון הפשוט שלכם – האם המזון היבש הוא באמת המזון הנכון לכלב שלי??

המזון היבש הוא מזון מעובד. מזון שמרכיביו מאבדים מאיכותם, משום תהליכי העיבוד והשימור שהם עוברים. זהו מזון שיש בו המון תוספים סינתטיים. בדיוק כמו…. המזון המתועש שלנו, בני האדם. גם המזון המתועש שלנו מכיל המון חומרים משמרים, חומרים סינתטיים שמטרתם להאריך את תוחלת חיי המדף ולייצר לנו מזון יותר נגיש ויותר נוח. אולם, ההבדל בין המזון המתועש שלנו, לבין המזון המתועש של הכלבים הוא, שכל הרופאים והתזונאים שלנו מפצירים בנו לא לאכול מהמזון המתועש, אלא לאכול ולהזין את גופנו בכמה שיותר מזון טבעי. לעומת זאת, ובניגוד מוחלט, כל הרופאים (הוטרינרים) ממליצים לנו להאכיל את הכלב שלנו במזון מתועש וסינתטי.

למה? איך יכול להיות שמזון מתועש של כלבים הוא בריא ומזון מתועש של בני אדם, איננו בריא?? 

הנה כמה תופעות שאני רואה הרבה במדיה החברתית. תופעות שרובם המוחלט של בעלי הכלבים, המאכילים את הכלב שלהם במזון יבש, חווים עם הכלבים:

1. הכלב המפונק – כלבים המסרבים לאכול מהמזון היבש, אלא אם כן יוסיפו ויערבבו איתו גבינה, טונה, שמן טונה, שמן זית, שמן דגים וכדומה.
2. הכלב שלא מאמין בארוחות בוקר – תופעה סופר מוכרת, בעיקר בעונה החמה, כלבים המסרבים לאכול מהמזון היבש בבוקר ואוכלים רק בשעות הערב/לילה.
3. הכלב המפוזר – הכלבים שיפזרו את המזון היבש בכל מקום בבית רק שלא יישאר בקערה. חלק מהכלבים בז'אנר אפילו יחביאו את הכופתאות של המזון היבש בכל מיני מקומות "סודיים" ברחבי הבית, או סתם ישפכו את המזון מהקערה ויאכלו את הכופתאות בצורה מפוזרת. לעיתים אלו הכלבים שיאכלו בצורה לא עקבית – יפסיקו ויחזרו לאכול לסירוגין.
4. הכלב שאוהב לגוון – כלבים שאחת לחודש או חודשיים יפצחו בשביתת רעב ולא יסכימו לאכול מהמזון היבש שלפני רגע אכלו אותו בתאבון. "פתאום" הוא צריך לגוון.
5. הכלב שאוכל רק כשהוא רעב – אלו הם כלבים שבעליהם משאירים להם קבוע קערה מלאה לאורך כל היום והכלב אוכל מתי שבא לו. כשהוא רעב. אלו הם כלבים שהתפתחו מהכלב המפונק.

מכירים את הכלבים האלו?? אני בטוח שכן. ולכולם יש מכנה משותף:
כולם מבינים שהמזון היבש אינו טוב להם והם לא מעוניינים בו!!

הכלב המפונק – הוא מסרב לאכול את המזון היבש כי הוא יודע ומודע לכך שזהו לא מזון טוב. שזה לא מזון בריא. הוא יאכל אותו רק אם תהיה תוספת. ומהי אותה תוספת?? אותה תוספת היא בעצם תוספת מזון אמיתי. טונה, שמן זית, גבינה, כל אלו טבעיים, או לפחות טבעיים הרבה יותר מהמזון היבש והמתועש.

הכלב שלא מאמין בארוחות בוקר- כלבים אלו מסרבים לאכול את המזון היבש בבוקר, משום שהם יודעים שהוא לא טוב ולא בריא ומעדיפים להישאר רעבים ולא לאכול אותו. ואז עובר יום שלם שהם לא אכלו כלום, מגיע הערב והם גוועים ברעב. עכשיו עליהם להחליט – האם ללכת לישון רעבים? או לאכול את המזון היבש שהם יודעים שהוא לא טוב להם?? 99% מהכלבים יעדיפו לאכול את המזון המעובד במקום לגווע מרעב. הם אוכלים כי אין להם שום ברירה אחרת. 

כך גם הכלב המפוזר והכלב שאוהב גיוון וגם הכלב שאוכל רק שהוא רעב. רוב הכלבים הם אחד מאלו. כלבים שבשלב כזה או אחר, מבינים שהמזון היבש אינו עושה להם טוב. פוגע בצורה כזו או אחרת בבריאות שלהם. 

הבעיה, שאנחנו, באמת חושבים שהכלב שלנו מפונק. או אוהב לעשות שביתות רעב. או כל פרשנות כזו או אחרת. אנחנו מסרבים להקשיב להם ולהבין שהם פשוט אומרים לנו שהם לא מעוניינים במזון הזה. הם מעוניינים במזון אמיתי. 

ויש עוד נק' שאני מתקשה להבין לגבי מזון יבש.
תנו לי, לשאול אתכם שאלה – האם אתם הייתם מסוגלים לאכול את אותו אוכל, את אותה המנה, במשך חודש שלם??
אין שום סיכוי שבעולם. והסיבות הן מאוד פשוטות מאוד.
1. זה משעמם נורא לאכול את אותו הדבר כל יום מספר פעמים ביום במשך חודש שלם או יותר.
2. זה ממש ממש ממש לא בריא. הגוף שלנו (וגם של הכלבים) זקוק לגיוון. גיוון של ויטמינים, מינרלים, חלבונים, שומנים וכו'. אנחנו אוכלים מגוון של ירקות, של קטניות, של בשרים… אבל מהכלב שלנו אנחנו מצפים שיאכל את אותו מזון, מזון יבש, למשך חודש או יותר. 

הגיוני?!?!? 

אבל… אם נעבור לתזונה טבעית, תזונה שמרכיביה הם מרכיבים אמיתיים, טבעיים – בשר אמיתי וירקות אמיתיים, הכלבים שלנו יאכלו בתאבון רב ונחווה שיפור באספקטים רבים גם חיצוניים-פיזיים וגם התנהגותיים.
למשל, שיפור באיכות הפרווה והעור, שיפור במצב ובריאות הפה והשיניים, ועוד ועוד. במישור ההתנהגותי, אני חווה עם המון כלבים, שעברו לתזונה הטבעית, שיפור ברוגע הכללי, כלבים שהפסיקו להיות גרגרנים. כלבים תוקפניים שהפחיתו בהתנהגותם האגרסיבית בצורה משמעותית תוך מספר ימים בלבד ואפילו טיפלתי בשני כלבים עם חרדת נטישה שלאחר המעבר לתזונה טבעית פשוט הפסיקו להיות חרדים ונשארו לבד בבית ללא כל בעיה. 

כלבים עדיין רואים במזון משאב חיוני, חשוב ואף הישרדותי. כשמוגש לכלב מזון – הוא יאכל אותו. את כולו. הוא לא יסתכל על המזון ועל הקערה ויחליט לאכול אותו רק בערב. לכן, אם אני מגיש לכלב שלי קערה עם מזון והוא לא אוכל אותו מיד ומשאיר קערה נקייה לחלוטין – יש בעיה. רוב הסיכויים שהבעיה היא במזון ולא בכלב. 

אז אם הכלב שלכם "מפונק" – כדאי שתשקלו לעבור ממזון יבש למזון טבעי. 

מוזמנים לכתוב לי ולספר לי על הכלב שלכם ועל המזון שלו ואעזור לכם לבחור במזון טוב יותר.

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן