מהו אילוף חיובי?

מהו אילוף חיובי?

בעולם כרגע ישנן שתי אסכולות לאילוף כלבים ובע"ח בכלל. אסכולה הראשונה, האילוף הקלאסי, המאמינה בגישה שבה הכלב הוא מצאצאיו של הזאב והוא חלק מלהקה. המשפחה היא הלהקה ועל הבעלים להיות הדומיננטיים וראשי ההיררכיה.
האסכולה השנייה, שרווחת יותר בשני עשורים האחרונים, היא אסכולת האילוף החיובי – FORCE FREE – שהוציאה מהשיח את נושא הדומיננטיות, הוציאה את הכלב ממעמדו הנמוך בהיררכיה המשפחתית ושמה אותו במעמד של בן משפחה. במעמד של חבר.
FORCE-FREE היא גישה, שיטת אילוף, שלקוחה מתחום הפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות (מכירים את פאבלוב וממשיכיו לא? לא נורא! זה לא שיעור פסיכולוגיה בביה"ס אל תדאגו ).
FORCE-FREE מתעסקת בחיזוקים חיוביים וענישה שלילית, תוך מתן תשומת לב לשפת גופו, רגשותיו והפסיכולוגיה של בע"ח. בגישת FORCE FREE TRAINING, אין תיקוני רצועה, אין קולרי חנק וקולרים חשמליים. האילוף נעשה תוך מתן חיזוקים חיוביים, התניות קלאסיות, אופרנטיות ומציאת המוטיבציה הנכונה לגרום לכלב לבצע פעולה לפי בקשתנו.
ב- FORCE FREE אנחנו לא מכריחים וכופים על הכלבים שום פעולה, אלא משתמשים במוטיבציה שלו לעשות פעולה כזו או אחרת.ביותר לקבע התנהגויות רצויות.

מהו בעצם חיזוק חיובי ?
תכלס, אלו הדברים הפשוטים בחיים – חטיפים, משחקים, תשומת לב ואפילו חיבוק וליטוף אוהב מאיתנו הבעלים. ואלו יהיו החיזוקים שלנו. באמצעות כל הנ"ל, אנחנו נגרום לכלבנו לעשות את שנבקש מהם ברצון ובאהבה. ללא צורך בכפייה.
מהי התניה קלאסית ?
בפשטות, התניה קלאסית היא תגובה פיזית/רגשית כתגובה לגירוי חיצוני מסוים.
מהי ענישה שלילית ?
שלילית מהמובן לשלול. כלומר העונש הוא העדר/שלילת או אי מתן החיזוק החיובי.
ומהי התניה אופרנטית ?
פעולה כתגובה לחיזוק – בע"ח יחזור ויבצע פעולה מסוימת בעקבות חיזוק שקיבל עבור אותה פעולה. בע"ח יחזור על הפעולה הזו ככל שיקבל עליה חיזוק חיובי. ב-FORCE FREE אנו משתמשים בהתניה אופרנטית, כייוון וזו הדרך החזקה ביותר לקבע התנהגויות רצויות.


אני וגיא תיכון, מאלף כלבים מסורתי שלפני כ-6 שנים עבר לאילוף בגישה החיובית בלבד, בשיחה על גישות האילוף השונות, על ההבדלים בניהן ואיך אנחנו, כבעלי כלבים, נדע לבחור במאלף שהכי מתאים לנו.

למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן