לו"ז ושגרה זו אחלה אווירה

שגרה וגורים, שגרה וכלבים… רבים מאיתנו רואים בשגרה כדבר משעמם. חלק מאיתנו אוהבים שגרה, והיא זו שמשרה עליהם רוגע וביטחון. ומה לגבי כלבים?

אז כלבים מאוד אוהבים שגרה. מאוד אוהבים וודאות. במיוחד כלבים רגישים וגורים. למשל, ככל שנקפיד על שגרת טיולים עם הגור שלנו, יהיה לו הרבה יותר קל ללמוד לעשות צרכים בחוץ. ככל שנקפיד על שגרה בטוחה עבור הכלב הרגיש לנו יהיה לו יותר קל להתמודד עם טריגרים שמטרידים אותו.
השגרה עם כלבים מאפשרת לנו ולהם לייצר זמן משותף יחד ואפשרויות להפעלה ופריקה של אנרגיות, הן פיזיות והן מנטליות. כמובן, שהלו"ז יכול להשתנות עם הבגרות של הכלב ואולי שינויים באורח החיים שלנו, אבל ככל שנקפיד על לו"ז ככל הניתן קבוע ושגרתי יהיה לכלבים שלנו קל יותר בהכל.. וכך.. גם לנו.

למאמר הנוגע בכלבים רגישים כנסו לכאן

 


אז הנה דוגמה ללו"ז לשגרה יומית שניתן לבנות עם הכלב שלנו. אם זה גור או כלב בוגר, ניתן להוסיף / להפחית טיולים לפי אורח החיים שלנו.

06:00. השכמה:
1.1. טיול בוקר – מומלץ כחצי שעה אם אפשרי. טיול לטובת צרכים ופעילות כלשהי (לזרוק איצטרובלים / כדור / ענפים / משחק עם כלב חבר / או כל דבר אחר שהיא אוהבת לעשות).
1.2. ארוחת בוקר – ארוחת הבוקר תמיד תהיה לאחר טיול/פעילות בתוך חידת מזון. פחות רצוי בקערה סתם ככה, אבל תלוי בגור. אפשר להוסיף למנה שלה, לחידת המזון, מעט חמאת בוטנים / טחינה גולמית / גבינה לבנה / כדומה רק כדי להפוך את חידת המזון ליותר מעניינת.
אפשר לשים את חידת המזון עם ארוחת הבוקר שלה במפרסת או בחצר, כדי להתחיל לעודד פעילות עצמאית שלא באותו חלל של בני המשפחה, אבל תלוי במזג האוויר ובאם יש חצר / מרפסת.
אם ניתן לקשור את חידת המזון למרפסת / חצר אז כדאי.
1.3. אם יש זמן – לתרגל איתה טריקים. רצוי שהחיזוקים יהיו טבעיים (ירקות / פירות). תרגלו טריקים שהכלב מכיר וגם קצת דברים חדשים.
1.4. אם יש תיחום, מאוד רצוי לתרגל גם כניסה והישארות בתיחום, כדי להרגיל בצורה כיפית וחיובית את הכלב לתיחום גם כשהוא סגור. שוב, כמובן, רק במידה ויש כמה דק' פנויות במהלך הבוקר.

12:00. צהריים:
2.1. טיול צהריים – כבר מאוד חם בצהריים, אז להקפיד על טיול קצר יחסית, במקומות מוצלים ככל הניתן, והטיול הוא בעיקר לטובת צרכים. לא לטובת פעילות, משום שרק הולך ונהיה יותר ויותר חם בשעות הצהריים וממש לא רצוי לקיים פעילות פיזית בשעות האלה. אם מדובר בחורף, במידה ומזג האוויר מאפשר, אז בהחלט ניתן ליזום עם הכלב פעילויות ומשחקים שונים. משחק ובילוי עם כלב חבר, תמיד תמיד מבורך, בהנחה שהכלבים חברותיים.
2.2. ארוחת צהריים – אם אתם מחלקים את המנה היומית של הכלב ל-3 מנות כעת אפשר לתת את המנה ה-2, לאחר הטיול. גם אותה רצוי לתת בחידת מזון. גם למנה הזו ניתן להוסיף משהו טבעי כדי לעורר את הסקרנות בחידת המזון. ניתן לתת את ארוחת הצהריים בתוך התיחום ובהדרגה הרגילו את הכלב  לאכול גם כשהתיחום סגור.

לילי ואני משחקים משיכות בחבל

 

16:00. טיול אחה"צ:
3. אם מדובר בגור הזקוק לעוד טיול לטובת צרכים אז ניתן להוציא לעוד טיול ולהוסיף מעט פעילות כמובן.. תלוי במזג האוויר ובמצב הרוח של הגור.

20:00. טיול ערב:
4.1. טיול ארוך יותר – גם לטובת צרכים וגם לטובת פעילות עצימה יותר (פיזית ומנטלית). מאוד ממליץ לקבוע טיול משותף עם כלב חבר כמה פעמים בשבוע . הטיול צריך להיות מספק מבחינה אנרגתית.
4.2. לתרגל איתה את כל הטריקים שבכלב מכיר. למדו אותו טריקים חדשים.
4.3. השתמשו במה שהרחוב מציע כדי להפעיל את הכלב לקפוץ, לטפס, לתפוס ומה לא (ספסלים / שולחנות קק"ל / סלעים / גני שעשועים של ילדים וכו').
4.4. תדאגו להפסקות מים.
4.5. ארוחת ערב – גם ארוחת זו מומלץ שתוגש בחידות מזון בתוך התיחום.

23:00. טיול שלפני שינה – ממש סמוך לשעת השינה:
5.1. טיול לטובת צרכים ופעילות אחרונה לפני שינה – גם את הטיול הזה הייתי ממליץ לטייל עם כלב חבר. זו תמיד פעילות מהנה ומרגיעה ומעייפת. זה טיול שגם הייתי מנצל לתרגול טריקים שונים
5.2. משחק קצר נוסף בבית באינטראקציה אתכם, עם כדור או משחק משיכות עם חבל או כל דבר אחר שהכלב ואתם אוהבים לשחק יחד.
5.3. חידת מזון עם ירקות בתוך התיחום יכולה להיות אופציה נהדרת ובריאה לעודד רגיעה.
5.4. סביר להניח שגורים יהיו קצת "משוגעים" לפני השינה (כיוון שעייפות גורמת לגורים להשתגע, כאילו להוציא את שארית הדלת הנותר), אז להיות סבלניים – לתת חידת מזון או לפזר חטיפים ברחבי הבית ולתת לגור לחפש או להוציא קצת החוצה לסשן משחק נוסף. אבל, זכרו, זו התנהגות גורית נורמלית.
5.5. כיבוי אורות, לומר לכלב משפט קבוע כמו "זהו בובה, הולכים לישון" . כל אחד ניגש למיטתו ו…קדימה לילה טוב לכולם.

 

יש לכם שאלות לגבי בניית לו"ז. הלו"ז שלכם מבולגן ואתם צריכים ייעוץ כיצד לבנות לו"ז לכלב?
בדיוק בשביל זה אני כאן > מוזמנים לפנות אליי כאן בתגובה או דרך צור קשר, אני אחזור אליכם בהקדם ונבנה יחד לכם ולכלב שלכם לו"ז מסודר יותר.

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
שלח הודעה
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן