כניסת אורחים – עם כלבים משוגעים

אם אתם אוהבים לארח, אבל יש לכם כלב שמקשה על כניסתם של אורחים, אז זהו פוסט בשבילכם. הכלב שלכם נובח על כל עובר אורח ועל כל אורח? אל תפסיקו לארח  – יש דרך ללמד את הכלב שאורחים זה כיף. איך? – כנסו לקרוא.

 

יש כמה סיבות שכלבים נובחים על עוברי אורח או אורחים המבקשים לבקרינו:

1. פחד – אורחים, עבור הכלבים, מגיעים בצורה מפתיעה העלולה להיות די מרתיעה ומפחידה. צעדים חשודים בגרם המדרגות או בשביל הכניסה, דפיקה בדלת או צלצול בפעמון שממש יכולים לגרום להתקף לב אם אינך מוכן לכך. ואכן… אף אחד לא מעדכן את הכלב שהשכן הולך לדפוק בדלת ולבקר אותנו, ולכן הכלבים מופתעים ומפחדים.
כלבים רבים, לא נחשפו כראוי, בגיל הגורות, לאנשים זרים מעבר לתא המשפחתי והחברים הקרובים, ולכן אנשים ובכללם אורחים, יכולים להיות מאוד מפחידים.

רוצים לקרוא עוד על חשיפה? תוכלו לקרוא עוד > כאן.

הפחד מכניסתם של האורחים גורמת לכלבים לסערת רגשות ותוצאה מכך הם נובחים. ונובחים חזק. מטרת הנביחות היא להרחיק ולהבריח את גורם הפחד.
כלבים אלו, בד"כ יעדיפו להתחבא מתחת לשולחן, ספה, או פינה אחרת של הבית כדי להימנע מהאורחים. חלקם יירגעו כעבור מספר דקות, חלקם לא יירגעו על עזיבת האורחים וחלקם אף יפתחו סלידה והתנהגות אגרסיבית כלפי אורחים. 

2. התרגשות יתרה – חלק מהכלבים דווקא אוהבים מאוד אורחים. הם נהנים מתשומת הלב והליטופים שהם מקבלים. אז למה הם נובחים??
לפעמים הכלבים שאוהבים אורחים, כ"כ מתרגשים, שסף ההתרגשות עולה יתרה על המידה וכתוצאה מהתרגשות יתר הם נובחים. הנביחות אינן רצוניות במקרים אלו והן נובעות מהתרגשות היתר. אלו כלבים שבד"כ ירגעו לאחר מספר שניות עד מספר דקות, אם ניתן להם את תשומת הלב שהם כ"כ רוצים. 

3. טריטוריאליות – זה תלוי בגנטיקה של הכלב. בד"כ יהיו אלו כלבי הרועים הגדולים שבהם קיימת הגנטיקה להתנהגויות טריטוריאליות. כלבים אלו בהחלט לא יאהבו אורחים בבית, בטח ובטח שלא כניסה מפתיעה ופתאומית דרך הדלת. כלבים אלו עלולים בהחלט להציג התנהגות אגרסיבית ותוקפנית על מנת להרחיק את האורחים מן הבית.
במקרים של כלבים אלו, נוכל רק להפחית את ההתנהגויות כלפי כניסת אורחים וללמוד כיצד לנהל נכון יותר את כל שלבי ההיכרות עם האורחים. 

אז כדי לעזור לכם וכדי לפשט דברים הנה כמה שלבים שיעזרו לכם בהרגלה ובהרגעה של הכלבים בעת כניסת אורחים :

שלב 1:
הפכו את כל הגירויים המפתיעים והמפחידים המנבאים את כניסת האורחים לכיפיים וחיוביים. אנחנו רוצים שכל הגירויים המנבאים את כניסתם של האורחים, רעשי צעדים, דפיקה בדלת וצלצול הפעמון, יהפכו להיות גירויים המנבאים כיף. בד"כ ניתן יהיה לעשות זאת באמצעות חטיפים.
אם לאחר כל דפיקה בדלת, למשל, נזרוק חופן של חטיפים טעימים לכיוונו של הכלב, הוא ילמד שדפיקה בדלת (או כל גירוי אחר) הוא זה שמנבא את בואו של החטיף. ואם הדפיקה בדלת היא זו שמנבאת את בואו של החטיף… אין שום סיבה לנבוח או לפחד ממנה יותר.
כך לגבי צלצול הפעמון, צעדים החדר המדרגות וכל גירוי אחר הקשור לכניסתם של האורחים.
התחילו עם דפיקות עדינות, חלשות ובהדרגה דפקו בדלת בצורה טבעית, כפי שבד"כ אורחים דופקים בדלת.

שלב 2:
לאחר שהכלב למד ש… דפיקה בדלת = חטיף, אפשר ללמד את הכלב התנהגות הקשורה לרגיעה. התנהגות נייחת כלשהיא. למשל, ישיבה. או שכיבה. או שכיבה על המיטה או המזרן שלו. גם כאן דרושה הדרגתיות. כלומר, דפקו חלש על הדלת ובקשו מהכלב לשבת. וחזקו עם חטיף טעים. חזרו על כך מספר פעמים ואז דפקו על הדלת שוב והמתינו שהכלב יישב לבד ואז חזקו. כך תוכלו ללמדו גם ללכת למקום שלו ולשכב.
בהדרגה הוסיפו גירויים נוספים הקשורים לכניסתם של האורחים וגם אחריהם בקשו מהכלב לשבת, לשכב, או ללכת למקום.

שלב 3:
תרגלו עם הכלב רגיעה אל מול הגירויים הנ"ל. כלומר, חזקו את הכלב אם הוא הולך למקום, מתיישב ונשכב, מניח את ראשו על המיטה וכדומה. חזקו אותו אם הוא נשאר למרות שאותם גירויים ממשיכים להתקיים.

רק לאחר שאתם מבחינים ברגיעה אמיתית אצל הכלב אתם יכולים להתחיל לתרגל עם אורח אמיתי מאחורי הדלת.

שלב 4:
זהו שלב תרגול כניסת האורח. לאחר שהכלב התיישב במקומו, גשו לדלת (בצורה רגועה) ופתחו קלות את הדלת. אם הכלב התרומם ממקומו סגרו את הדלת, בקשו ממנו לחזור אל מקומו  וחכו לרגיעה נוספת.
חזרו על פעולת פתיחת הדלת מספר פעמים עד שהכלב נשאר רגוע במקומו.
פתחו את הדלת, בקשו מהאורח להיכנס אל תוך הבית, אך להישאר בכניסה. אם הכלב נשאר במקומו גשו לחזק את הכלב בעוד חטיפים. חזרו אל האורח ובקשו מהכלב לבוא אליכם ולומר יחד שלום לאורח.
אם הכלב מתרגש שוב, נובח וקופץ בקשו מהאורח לצאת ועודדו את הכלב לחזור ולהירגע במקומו.

תרגלו זאת מספר פעמים עד שהכלב יצליח להיות קרוב אל האורח מבלי להתרגש. אחד הסימנים לרגיעה הם שהכלב ניגש להריח את האורח ולא נובח על האורח.

שלב 5:
לאחר הצלחת שלב 4 הזמינו את האורח להיכנס אל הסלון יחד אתכם ועם הכלב. עודדו את האורח להתייחס בעדינות וברוגע אל הכלב (אם בליטופים או עם חטיפים). לארח שהכלב קיבל את ה"שלום" שלו עודדו את הכלב לחזור אל מקומו (או לשכב לידכם) והגישו לו חידת מזון או עצם בקר וכך, הכלב יוכל ליהנות מתעסוקה כיפית, טעימה ומרגיעה ואתם תוכלו ליהנות מאירוח אורחים רגוע וכיפי.

 

כמה כוכביות:
* ההתקדמות בין השלבים תלויה בכלב בלבד ואני ממליץ לכם לא להאיץ בכלב להתקדם, אלא התקדמו אתם בקצב שלו.

* תמיד אמליץ לכם לתאם ולהיעזר במאמן כלבים בגישה חיובית בלבד שייתן לכם גם הסבר על שפת הגוף של כלבים ועל סימני רגיעה.

* תרגלו כל פעם כמה דק' בודדות בלבד. אל תעמיסו על הכלב בתרגולים ארוכים ומייגעים. שהו תהליך של שינוי רגשי והוא קשה כפליים מתרגול טריקים.

* בהתחלה בחרו באורח המוכר לכלב. רק בשלבים המתקדמים העזרו באורח זר או פחות מוכר תמיד בחרו באורח שישתף אתכם פעולה ויהיה סבלני.

* לרוב המוחלט של הכלבים יהיה קל יותר להכיר את האורחים מחוץ לבית. צאו עם הכלב לברך את האורחים לשלום מחוץ לבית וכנסו יחדיו. זה יקל משמעותית על המתח שיש לכלב מכל מה שקשור לכניסת האורחים.

 

תמיד זכרו שאני כאן לשירותכם. תוכלו ליצור איתי קשר בכל עת > כאן.

אם אהבתם, אנא שתפו את הפוסט כדי שנוכל להגיע לכמה שיותר בעלי כלבים שהמידע הזה חשוב להם.

מוזמנים לעשות לייק ולעקוב אחר דף הפייסבוק שלי:
https://www.facebook.com/nadavthedogtrainer/

להירשם ולעקוב אחר ערוץ היו-טיוב שלי:
https://www.youtube.com/channel/UCamr9MI2cNgUYA5amjKd_WA

וכן.. אני גם באינסטגרם:
https://www.instagram.com/nadav_the_dog_trainer/

להתראות…

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
שלח הודעה
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן