כללים מנחים עם כלבים רגישים

בכל עבודה ובכל תחום ישנם שלבים וקווים מנחים לתהליך נכון ובטוח.
גם כשאנחנו עוסקים באילוף כלבים. ובעיקר כשאנחנו עוסקים ומטפלים בכלבים רגישים.
אהה… אתם בטח שואלים "מה זה בכלל כלב רגיש?"
שאלה יפה. זו גם שאלה שאולי לא כזה פשוט לענות עליה, אבל לצורך העניין, כדי שתבינו על מה אני מדבר, נקרא להם כלבים תוקפניים, חרדתיים. אלו שמפחדים לצאת לטיולים, אלו שמפחדים מכל רכב או משאית. אלו שפוחדים מבני אדם שהם לא בני המשפחה, אלו שנוהמים, חושפים שיניים ונובחים על כל כלב שני ברחוב.
אלו כלבים רגישים. ומכיוון שהם כאלו – רגישים – עלינו לעבוד איתם בצורה רגישה.

 

 

יש לכם במקרה כלב רגיש? מכירים חבר עם כלב רגיש?

אז למה שלא תשלחו לו את הפוסט הזה ?יש מצב שזה ממש יעזור לו.

 

 

 

 

הנה לכם 6 שלבים להתמודדות עם כלבים רגישים:

**שלב 1: ביסוס אמון הדדי. **
לפני שאנחנו מתחילים ממש לעבוד עם הכלב על הבעיה, על הטריגר, שגורם לו להגיב, עלינו לייצר בסיס אמון בנינו לבין הכלב. אם לא יהיה אמון הכלב לא יעבוד איתנו ולא תהיה למידה  ולא תהיה השפעה לעבודה שלנו עם הכלב.

איך אנחנו עושים זאת?
עם הרבה סבלנות, בצורה הדרגתית, עבודה יומיומית, אנחנו מראים לו שאנחנו מקשיבים לו.

למשל, כלב שמתקשה בהיכרות עם כלבים זרים ברחוב, אנחנו נלמד מהו המרחק שלכלב שלנו מתחיל להיות קשה. מתי הכלב שלנו מתחיל לחוות סטרס בעקבות כלב זר ומיד נתרחק מאותו כלב זר. אם נקפיד להיות עקביים ולהתייחס בזמן לשפת גופו של הכלב שלנו, הוא ילמד שיש מי שמקשיב לו. הוא ילמד שיש על מי לסמוך. זה ייתן לכלב הרגשת ביטחון ויגרום לו לפנות אלינו במצבי לחץ נוספים בחייו.

אל תכפו עליו להתמודד מול סיטואציות שקשות לו. ראשית עזרו לו להיחלץ מהן. עזרו לו להסיר את המתח.
לפני שנוכל לבקש מהכלב להתחיל להתמודד מול מצבי לחץ, עלינו, קודם, להראות לו שאנחנו בעדו ושאנחנו הפתרון בעת מצבי לחץ.

השלב ה-2 בהתמודדות עם כלב רגיש מסביר מדוע תחילתו של תהליך העבודה עם כלב רגיש היא כלל לא התמודדות מול הטריגר, אלא **ניהול נכון והימנעות מהטריגר ככל הניתן**.

**שלב 2: ניהול והימנעות**
לאורך העבודה שלנו עם כלב רגיש עלינו לקחת בחשבון שככל שנקפיד להימנע ממצבים שמגבירים לכלב שלנו את המתח יהיה לכלב שלנו יותר קל ביום יום שלו. הוא יחווה פחות מתח ולנו זה יאפשר יותר זמן לעבודה והתפתחות מנטלית של הכלב שלנו. כמובן, שלא תמיד הדבר אפשרי. לא הכל תלוי בנו וישנם הרבה טריגרים שתמיד יהיו שם לא משנה כמה נשתדל ונרצה להימנע מהם.
אז אם אתם יכולים להימנע מרחוב סואן, כי הכלב שלכם רגיש לתנועת כלי תחבורה שונים. להימנע מטיולים בשעות שכולם מטיילים עם הכלבים שלהם, כי הכלב שלכם מתקשה בתקשורת עם כלבים זרים ברחוב, או  לא להשאיר את הכלב שלכם בחצר כי קשה לו עם תנועה מעבר לגדר… עשו זאת. חשבו על כל דרך הגיונית כדי לעזור לכלב שלכם להיחשף לטריגרים שמקשים עליו וגורמים לו למתח רב.

ההשתדלות שלנו לאפשר לכלב זמנים רגועים ללא מתח יאפשרו לנו לפתח אותו מנטלית וללמד אותו דברים שיעזרו לנו בתקשורת איתו ויהיו חיוניים להתמודדות ולתהליך הלמידה מול הטריגר.
ככל שהכלב שלנו יחווה סטרס ביום יום שלו, יהיה לו קשה ללמוד איך להתמודד איתם, מהסיבה הפשוטה שהוא יהיה עסוק כל הזמן בלנסות להרחיק אותם או להתרחק מהם. לכל בעלי החיים, כולל לנו, יש מנגנון הישרדותי שבמצבי סטרס עזים מפעיל אותנו. כל בעלי החיים, בזמני סטרס, קופאים במקום ואז בורחים או תוקפים. מנגנון זה נקרא: Freez, Flight or Fight. השאיפה שלנו זה להביא את הכלב הרגיש שלנו לכמה שפחות מצבים בהם הוא חש ופועל לפי המנגנון הזה. כשהכלב שלנו במצב שבו המנגנון הזה מופעל כמה פעמים ביום הוא אינו במצב שבוא הוא מסוגל ללמוד כיצד להתמודד עם אותם טריגרים שמפעילים אצלו את המנגנון הזה.
אם הכלב שלנו פוחד מאינטראקציה עם כלבים זרים, דרך הפעולה שלו להימנע מאינטראקציה שכזו היא או לנסות לברוח, או לתקוף. רוב הכלבים לומדים שלתקוף זו הדרך הכי טובה להבריח את הכלב הזר ולהימנע מאינטראקציה. אם נטייל עם כלב רגיש כזה בשעות שכולם יוצאים עם הכלבים לטייל, הכלב שלנו יחווה יותר ויותר מצבי של Fight בניסיון למנוע אינטראקציה עם כלבים זרים. לכן עלינו לצאת לטיולים בשעות אחרות, כשאין הרבה כלבים בחוץ. כדי להקל על הכלב הרגיש שלנו. 

אז אם רוב הזמן הכלב (הרגיש שלנו) שלנו נמצא במצבים של סטרס, איך נוכל לעזור לנו?
השלב הבא מסביר בקצרה, כיצד **חיזוקים חיוביים**, חשובים בהתמודדות של הכלב הרגיש שלנו.
השלב הבא.. הוא סופר חשוב. כלבים רגישים חוו, וחווים, רוב חייהם חוויות שליליות. לחיזוקים חיוביים יש ערך רב עבורם. חוויות של הצלחה וכיף יוסיפו המון לחוזק ולחוסן הנפשי והרגשי של הכלב.


אשמח שתשתפו את הפוסט עם מכרים בעלי כלבים רגישים… כי זה מידע חשוב.

 

**שלב 3: פיתוח ראייה חיובית – חיזוק החוזקות.**
רגע לפני שאנחנו מתחילים לעבוד עם הכלב שלנו, עלינו להכיר טוב טוב את כל רשימת הטריגרים של הכלב שלנו . מה גורם לו למתח גבוה ובאילו מרחקים הכלב שלנו כבר מעל סף המתח שלו ובאלו מרחקים או מצבים הכלב שלנו מסוגל להתמודד עם הטריגרים שלו (אני מזכיר – טריגר = גירוי שגורם לכלב שלנו חוויה שלילית. חוויה של לחץ וסטרס). איפה החוזקות של הכלב שלנו? ואיפה  החולשות שלו?. ובאופן שלא תלוי בשום דבר אחר, להתחיל לחפש ולחזק את הרגעים החזקים של הכלב שלנו מול טריגרים מסוימים וגם בלי קשר לטריגרים כלל. אנחנו רוצים לתת לכלב שלנו רגעי הצלחה רבים ככל הניתן. רגעים אלו יכולים להיות גם דברים ממש קטנים ומינוריים עבורכם שעבור הכלב הרגיש יכולים להיות מאוד משמעותיים.
צריך להבין, כלבים רגישים חווים לרוב רגעי לחץ. רגעי חרדה. רגעים לא חיוביים ביום-יום שלהם, לכן, אם לאט לאט, נתחיל להראות להם שישנם גם רגעים טובים, חזקים וכייפים, הרגשת הביטחון שלהם בנו ובכלל בחיים תגבר ותתעצם.
ההצלחות הקטנות הללו הם אלו שיעזרו לנו הלאה, בעבודה מול טריגרים ויעזרו לנו לראות ולהבחין בכל שיפור שהכלב שלנו יחווה.

מוזמנים לשאול ולהגיב. מוזמנים גם לשתף.

השלב הבא יעסוק ב-איך עובדים עם כלבים רגישים מול הטריגרים שלו. אולו שגורמים לו להיות רגיש. 

 

 

בקס מתקשה להתמודד בכמה מצבים. אחד המצבים המתוארים בסרטון הנ"ל, הוא קרבה ומגע בין בני הזוג. אנחנו לא יודעים מה בקס חווה לפני שהגיע לביתם של בני הזוג. אנחנו לא יודעים מדוע הוא רגיש לסיטואציות של מגע בין בני הזוג. אנחנו רק יודעים שקשה לו מאוד כשבן הזוג מחבק, מנשק ומביע חיבה פיזית כלפי בת הזוג. 
בקס מתקשה לקבל אורחים. הוא נלחץ כשיש מגע פיזי בין האורח לבין בני הזוג (קשה כשהאורח מחבק, נותן כיף או נוגע באחד מבני הזוג).
בקס מגיב בצורה תוקפנית ומאיימת ורמות הסטרס אצלו יחסית גבוהות. 
הדרך שבה עבדנו עם בקס היא להראות לבקס שדווקא המגע בין בני הזוג ושל האורחים, מנבא דברים טובים ולכן אין לו סיבה להיות לחוץ. 
כמובן, שהעבודה עם בקס דרשה מבני הזוג לעבוד ולתרגל גם מעבר לזמני המפגשים איתי, ועל כן הם ראו שיפור ניכר והצלחה בעבודה עם בקס. 

רוצים להציץ לפוסט ההצלחה של בקס?  >  לחצו כאן. 


**שלב 4: עבודה על סף לחץ נמוך – קל באימונים קל בקרב.**
זהו שלב שלרוב, אנחנו – מאלפי הכלבים, נכנסים לתמונה בעבודה עם כלבים רגישים. זהו שלב שאנחנו מתחילים לעבוד מול הטריגרים עצמם. פה בעצם מתחיל השינוי הרגשי. בהתחשב בסביבה, בטריגרים וביכולתו של הכלב שלנו, אנחנו מתחילים לעבוד על מה שגורם ומה שמגדיר את הכלב שלנו ככלב רגיש. איך?

ככל שהדבר מאפשר לנו, עלינו לייצר מצבים מבוימים בהם אנחנו שולטים על הטריגר והמרחק שלו מהכלב שלנו. אנחנו רוצים להגיע למצב שבו הכלב שלנו לחוץ, אבל סף המתח שלו מספיק נמוך כדי שנוכל לקיים איתו דו-שיח. הדו-שיח בינינו לבין הכלב שלנו יכול להיות ברמת השב, אליי, תן יד וכדומה. דו-שיח שכזה, שכולל אינטראקציה עם הכלב, יוצר חווייה מהנה וכיפית עבור הכלב אף על פי שיש מולו טריגר שגורם לו להרגשה בדיוק הפוכה. אם כך, איך זה מתאפשר? בזכות אותם שלבים הנ"ל והמרחק הבטוח שיצרנו מול אותו הטריגר.
שוב, גם פה, לא תמיד המציאות מאפשרת לנו קיום של מרחק כזה ולעיתים אנחנו נאלץ לצאת מאזור הבית אל אזור שנוכל לייצר לכלב תחושת רוגע וביטחון טובה יותר.
כמובן, שיש עוד פרוטוקולים. זה התפקיד שלנו, מאמני הכלבים. ללמד אתכם שיטות וטכניקות שונות להתמודדות וליצירת שינוי רגשי עם הכלב שלכם. התפקיד שלנו הוא ללמד אתכם את שפתו של הכלב וכיצד אנחנו יכולים להביא לשינוי רגשי.
אנחנו נלמד אתכם כיצד תצליחו לשמור על סף לחץ נמוך של הכלב סביב אותם טריגרים.

נכון, לא תמיד זה יהיה פשוט וקל. נכון, אתם תמצאו את עצמכם לא מעט פעמים במקום שלכם לא נוח. בזמנים שלכם לא תמיד מתאים, אבל אם אתם מעוניינים לייצר שינוי תהיו חייבים להיות סבלניים וגמישים. הסבלנות שלכם היא כלי חשוב בשמירה על סף לחץ נמוך של הכלב.

ורק כאשר תלמדו את שפתו של הכלב, תלמדו להבין את הצד שלו, תוכלו לייצר שינוי משמעותי.

אני מזמין אתכם לשאול שאלות, להביע דעה והגיב כאן בתגובות למטה. 

השלב הבא מדבר על תזמון וקצב.. על זמן.


**שלב 5: בתזמון נכון ובקצב הנכון**
"וכמה זמן כל התהליך?" /  "ומתי נראה שיפור?" / "כמה פעמים אנחנו צריכים לתרגל?"
כל אלו שאלות שאינן רלוונטיות לעבודה עם כלבים רגישים. מדוע?
התשובה פשוטה -כי אלו שאלות שאין להן תשובות!
נכון. לא התשובה שאתם מחפשים. אני יודע.
בעלי כלבים ששואלים את השאלות הנ"ל אלו בעלי כלבים שאינם מבינים את הכלב שלהם. אלו אינם בעלים שמבינים את המילה רגיש במונח >כלב רגיש<  ואלו בעלים שאינם מעוניינים בשיפור חייו של הכלב אלא בשיפור חייהם הם בלבד.
וזה לגיטימי לחלוטין שבעלי כלבים ירצו בשיפור חייהם, אני ממש לא מזלזל בכך. עם זאת הם חייבים להבין שחייהם ישתפרו, אך ורק אם יבינו שהדרך היא שיפור חייו של הכלב.

כלבים רגישים דורשים זמן. העבודה מולם היא תהליך. תהליך משמעותו זמן. ואת הקצב אך ורק הכלב קובע. כל כלב חווה אירועים שונים שגרמו לו להיות רגיש ועל כן כל כלב יעבור תהליך בקצב ובזמן שונים. לנו, מאמני הכלבים, קשה להעריך את הקצב של כל כלב, ובכל מפגש אנחנו מאבחנים עוד מימד אצל הכלב. נורא קשה להעריך רגישות של כלב ועל כן נורא קשה להעריך כמה זמן ייקח התהליך.

כלל חשוב ביותר בתהליך עם כלב רגיש – ככל שנדחק כלב להתקדם בתהליך וככל שנאתגר כלב כדי להשיג שיפור במצבו – כך הכלב ייסגר לתהליך והאמון בנו ייסדק. אנחנו נראה שיפור (ואני מדבר על שיפור ניכר) אך ורק אם נבין ונקבל שמי שקובע את הקצב הוא הכלב שלנו ולא אנחנו. והסיבה היא פשוטה – אנחנו לא ה-רגישים בתהליך. הכלב הוא הרגיש. זכרו זאת.

אז אתם, בעלי הכלבים הרגישים, הקשיבו לסיפור של הכלב שלכם. הקשיבו והיו רגישים לרגישות שלו. הבינו שחייכם ישתפרו עם תעבדו יחד עם הכלב, תתנו לו להתקדם בקצב לו ותהיו סבלניים וקשובים. אתם אלו האחראים עליו ועליכם הוא שם את מבטחו.

**שלב 6: שגרת תרגולים – אין כזה דבר חזרה לשגרה עם כלב רגיש**
זה אולי החלק הכי קשה בטיפולו של כלב רגיש. עם הקושי, התרגולים וההתמודדויות, נוצר הקשר הכל כך מיוחד עם הרגיש שלנו.
השיפור באורח החיים שלנו יקרה בשלב זה – אם תקפידו להשתמש בכלים שרכשתם במהלך העבודה והתרגולים עם מאמן הכלבים שלכם, ברמה יומיומית, זה יהפוך להיות ממצב של תרגול למצב שזוהי הדרך שלכם לנהוג עם כלב שלכם.> זו תהיה הדרך<. זה יהיה ההרגל שלכם. ככל שהתקשורת היומיומית שלכם עם הכלב תשתפר (בעקבות הכלים שלמדתם ממאמן הכלבים שלכם) אתם תחוו הקלה ברגישות שלו ובשיפור אורח החיים שלכם. ככל שתדעו לחזק את ההצלחות הקטנות של הכלב שלכם כך תזכו לשיפור במצב.

אבל.. ויש כאן אבל. מדובר ברגישות שאצל רוב הכלבים טבועה עמוק עמוק בנפשם. יש מצב שכלבכם יהיה תמיד >כלב רגיש< זה כנראה המצב. ואתם תתרגלו לחיות ולהתמודד מול מצבי הלחץ שלו ולנהל את מצבי הסטרס בצורה טובה יותר. בצורה שתקל עליו וכך גם עליכם.
יהיו כלבים שהשיפור יורגש לאחר חודשיים-שלושה ויהיו כלבים שהשיפור יורגש רק לאחר חצי שנה או שנה של שגרת תרגולים יומיומיים. התנהלות שגרתית מיוחדת.

יש בעלים שלא מוכנים לחיות עם כלב רגיש. שזה לא בשבילם.
אולי זו אמירה קצת נוקשה אבל זו האמת. ואין זו אמת נוראה כ"כ. זה בסדר. זה לא משהו רע. זה לא מעיד עליכם כאנשים רעים או טובים יותר או פחות. ישנם אנשים שאין בהם את האהבה והסבלנות להתמודד עם כלב רגיש. וזה בסדר לחלוטין.
מה שחשוב הוא > להיות כנים עם עצמכם ואם אינכם כאלו המסוגלים להתמודדות הזו > קבלו עליכם זאת בהבנה וחפשו לכלב הרגיש בית רגיש.

  

ואתם, הבעלים הרגישים לכלב רגיש > אני כאן לומר לכם > המשיכו להיות סבלניים, הקפידו בטיפול מלא הרחמים שלכם ואם משהו לא עובד לכם > בשביל זה יש אותנו – מאמני הכלבים. אנחנו כאן בשבילכם. 

זהו. זהו השלב האחרון. אתם מוזמנים לשאול ולפנות אליי בכל בעיה ובכל שאלה.

מוזמנים לעשות לייק ולעקוב אחר דף הפייסבוק שלי:
https://www.facebook.com/nadavthedogtrainer/

להירשם ולעקוב אחר עמוד היו-טיוב שלי:
https://www.youtube.com/channel/UCamr9MI2cNgUYA5amjKd_WA

וכן.. אני גם באינסטגרם:
https://www.instagram.com/nadav_the_dog_trainer/

אהבתם את השלבים? העתיקו את הלינק ושתפו עם חברים ומכרים שגם להם כלב רגיש.

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
שלח הודעה
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן