חשיפה – לאילו דברים חשוב לחשוף גור חדש בבית

מהו הדבר הכי חשוב המשפיע בצורה הכי משמעותית על הגור החדש שנכנס הביתה?
אם עניתם "חשיפה" — צדקתם.

כדי לגדל גור בריא וחסון בנפשו ובהתנהגותו עלינו לחשוף אותו בצורה הדרגתית וכיפית לחוויות שונות בחיים. אז בגלל שאני כזה חמוד אני הולך לעשות לכם רשימה של דברים הכי חשובים שעלינו לחשוף את הגור שלנו על מנת שיגדל ויהיה כלב בוגר העמיד בפני כל חוויות החיים.
לאט לאט הרשימה תתרחב לעוד נושאים שאליהם חשוב מאוד שהגור ייחשף אליהם כבר בגיל צעיר.

חשיפה 1# :
אורחים ומגע אדם זר.

זה קריטי שהגור שלנו ילמד לקבל ואף לאהוב אורחים ובני אדם זרים ובתוך זה גם את המגע שלהם.
כלב שיתרגל למגע של בני המשפחה בלבד עלול בגיל מסוים להתנהג בסלידה כלפי בני אדם זרים והמגע שלהם.

 1. כבר מגיל חודש וחצי + – רצוי להתנהל נכונה בעת כניסה של אורח או אורחים. רצוי להתחיל באורח אחד או שניים ולא להזמין את כל המשפחה המורחבת.
  2. הקפידו שהאורח/ים יתנו קודם חטיף טעים לגור לפני שיגעו בו או ירימו אותו. רצוי לתת לגור לרחרח את האורח/ים קודם.
 2. לא להרים ולטלטל  את הגור. הרימו אותו אתם או בקשו מהאורח/ים לכרוע ברך כדי לא להיות מעל הגור אלא קצת יותר בגובה שלו.
 3. הקפידו שהמגע יהיה עדין מאוד ומלווה בקצת חטיפים.
 4. גם היכרות עם אנשים ברחוב — רצוי לבקש מאותו אדם לא לגעת וללטף את הגור מיד. רצוי לכרוע ברך כדי לא לפחיד את הגור ולאפשר לגור להכיר את האדם הזר בצורה יותר נגישה, או שהרימו אותו אתם על הידיים ושההיכרות תתחיל מהרחה ואז חטיף ורק אז מגע – מגע עדין עדין.

 

כך הגור בהדרגה לומד להכיר שבניאדם זה כיף סך הכל, חטיפים ומגע נעים.

חשיפה 2# :

כלבים זרים

החוויה הראשנה של הגור עם כלב זר חייבת להיות חוויה נעימה וכיפית. אם החוויות הראשונות של הגור בהיכרות עם כלבים זרים, תהיה לא נעימה, הגור עלול לפתח פחד מכלבים זרים ופחד עלול לייצר התנהגות תוקפנית.

 1. עלינו לוודא שהכלב הראשון שנפגש עם הגור שלנו יהיה כלב סופר חברותי שיודע להתמודד עם גור בן חודשו. איך יודעים? פשוט שואלים את בעלי הכלב הבוגר. אם לא בטוחים אז עדיף לא להפגיש. חשפו כלב בוגר שבעליו יודע בוודאות שהכלב שלו חברותי ויודע להתמודד מול השובבות של גור צעיר.
 2. רצוי להפגיש מחוץ לבית. אפילו בחצר, בלובי או בכניסה לבניין.
 3. אפשרו היכרות הדרגתית — קודם להכיר מרחוק. לאפשר להתקרב מעט כדי לאפשר להם לרחרח את האוויר ואז להפגיש בניהם להמשך ריחרוחים.
  4. אפשר להפגיש בניהם כשהגור על הידיים שלנו, אבל לאפשר לגור להריח.
 4. אם הכלב הבוגר או הגור מבקשים מרחק לאפשר זאת מיד.
 5. רצוי להפגיש בפעם הראשונה למשך זמן קצר והכי חשוב לסיים את המפגש כשהגור עוד סקרן.
 6. לאחר המפגש הראשוני אפשר ללכת איתם לטיול קצר (אפשר שהגור יהיה על הידיים) כשיש בניהם מרחק מה המאפשר מצד אחד אינטראקציה ומצד שני גם טיול עצמאי.
 7. המפגש חייב להסתיים בטוב.
 8. מפגש נוסף עם הכלב יכול להמשיך לבית עצמו ולאפשר להם להיות באינטראקציה מלאה עם השגחה מלאה.

 

ההיכרות חייבת להיעשות בצורה הדרגתית ומאוד כיפית עבור הגור. התוצאות של מפגש/ים לא נעים יכולות להיות מאוד משמעותיות בהמשך החיים של הגור והיחס שלו כלפי כלבים. אז אם אתם רוצים שהגור יהפוך להיות כלב חברותי שאוהב לשחק עם כלבים אחרים הקפידו על כל הכללים הנ"ל.

חשיפה 3# :

תנועה ורעשי כלי רכב ברחוב

לנו זה ברור מאליו שברחוב יש תנועה של הולכי רגל, אופניים, קורקינטים ובכביש, סמוך למדרכה ישנם כלבי רכב שונים הנעים עליו. לנו זה ברור מאליו שבחוץ, מחוץ לבית, יש רעשים וגירויים שונים מאשר תוך הבית. אבל עבור הגור הדברים הללו ממש לא ברורים, ואם אנחנו רוצים לטייל עם הגור שלנו בצורה נינוחה בחוץ, מבלי שיחשוש מכל רכב או אופניים עלינו לחשוף אותו לגירויים שברחוב.

 1. הכל תלוי כמובן במקום מגורכם. האידיאל הוא חשיפה הדרגתית, לכן ההמלצה הראשונה היא לא לצאת אל כביש / רחוב עמוס וסואן.
 2. צאו בשעות הרגועות שבהן יש פחות תנועה של כלי תחבורה ואנשים. צאו עם הגור וחטיפים ושוב על ספסל, כשהגור אתכם ופשוט לטפו אותו בצורה רגועה ונעימה וחלקו לו חטיפים מידי פעם.
 3. לאחר כמה ימים של טיול ברחובות בשעות שקטות יחסית צאו עם הגור לאותם רחובות צדדיים בשעות יותר עמוסות. כך הגור ייחשף לשעות העומס רק דרך חוש השמיעה.חטיפים ומגע נעים תמיד יתקבלו בררכה.
 4. לאחר כמה ימים הכירו לו את הרחובות הראשיים אבל בשעות הרגועות.
 5. ורק לאחר כמה ימים נוספים טיילו איתו ברחובות הראשיים בשעות העמוסות.
 6. אל תעמיסו על הגור. תמיד חשבו כיצד להכיר לו חווייה חדשה בצורה כמה שיותר הדרגתית.

חשיפה 4# :

נסיעה ברכב

נסיעה בכלי רכב זה נושא רגיש אצל כלבים. לרוב הם ירגישו בחוסר יציבות, אי נוחות והרגשת כלא ממקום שנע מאוד מהר ואין להם איך לברוח ממנו.

לא.. אני ממש לא מגזים. זה נכון שחלק מן הגורים והכלבים מקבלים באהבה נסיעה ברכב אבל זה כי החוויה הראשונה שלהם מנסיעה הייתה חוויה טובה והיעד אליו הגיעו היה ממש כיפי וחיובי.

אז:

 1. פזרו חטיפים טעימים סביב לרכב שלכם. פזרו גם בתוכו והניחו את הגור בעדינות ברכב ותנו לו לרחרח ולמצוא את החטיפים — מבלי שהרכב מונע וללא רעשי מזגן ורדיו.
 2. חזרו על סעיף 1 והפעם, אם אפשרי, כנסו אתם לרכב ללא הגור והלהיבו את הגור להצטרף אליכם בצורה עצמאית וכמובן, כשהוא ברכב פזרו לו חטיפים וכל זה עדיין מבלי להתניע את האוטו או להדליק את המזגן או הרדיו.
 3. סגרו ופתחו את דלתות הרכב — תמיד תאפשרו לו לצאת מהרכב אם זה רצונו.
 4. הובילו את הגור לרכב כשהרדיו ברכב כבר דולק על ווליום נמוך והלהיבו את הגור להיכנס אתכם לרכב ושוב.. פזרו חטיפים כדי לייצר חוויה כיפית של מסיבה גדולה.
 5. הגבירו קצת והנמיכו חזרה תוך מתן חטיפים.
 6. הפעם התניעו את המנוע — וודאו שאינו נלחץ — תנו חטיף וכבו את המנוע. חזרו על הפעולה כמה פעמים תוך מתן חטיפים.
 7. רק לאחר שהגור מגיב בצורה רגועה ללא סימני לחץ המשיכו הלאה. השלב הבא יהיה לייצר חוויה נעימה מהנסיעה עצמה. הקפידו לא לנסוע עם הגור לאחר אוכל. חשוב שהקיבה תהיה ריקה כיוון שרוב הסיכויים שהוא יחוש בחוסר יציבות בהתחלה. התחילו את הנסיעה שהגור עליכם ולא על המושב לבד. רצוי שהנסיעה תהיה קצרה. אפילו לצאת מהחנייה ולחזור לחנייה (ממש חצי דק'). צפו בגור והקפידו שאינו נלחץ. אם הוא מגיב בצורה חסרת מנוחה עצרו וצאו מהרכב.
 8. רק לאחר כמה נסיעות קצרצרות התחילו להרגיל אותו לנסיעות ארוכות יותר. רצוי נסיעה לחבר קרוב שהגור מכיר ואוהב. ואם לחבר יש כלב שהגור כבר מכיר ואוהב אז בכלל נהדר.
  ככל שהנסיעות עם הגור יהיו למקומות שהגור אוהב ונהנה בהם כך גם הנסיעה עצמה תהפוך לכיפית עבור הגור.

לאט לאט עם הזמן האריכו את הנסיעות ועם הזמן גם תוכלו להעביר את הגור למושב האחורי ולא עליכם. ישנם ערסלים ותאים המיועדים לנסיעה ברכבים והם עוזרים ליציבות של הכלב בזמן הנסיעה ויוצרים תחושת בטיחות. רצוי מאוד להשתמש בהם. ניתן לרכוש בחנויות השונות או באינטרנט.

 

#חשיפה 5# : חוף הים

איזה אושר זה לראות את הכלב שלנו רץ בחוף הים, חופר לו גומות, קופץ לו בין הגלים ושוחה כמו איזו לוטרה… נכון?

אז כדי שנוכל לקחת את הכלב שלנו לים בשבת בימי הקיץ, אנחנו צריכים כבר מגיל הגורות, כבר בחודשים הראשונים לחייו, לחשוף אותו בצורה הדרגתית וחיובית לים וחוף הים.

 1. קחו את הגור בהתחלה לטיילת. לא ישירות לחוף עצמו אלא לטיילת. רצוי גם לקחת אותו ביום ושעה שהטיילת והחוף רגועים וללא הרבה אנשים / אופניים / גולשים / אצנים. ורצוי שהגור יהיה לרוב על הידיים.
 2. הקפידו שהטיול לאורך הטיילת יהיה נעים וכיפי. שחקו איתו בצעצוע שהוא אוהב, תנו לו חטיפים טעימים, בקשו מעוברי אורח לגשת בעדינות ולתת איזה חטיף ואולי איזה ליטוף עדין.
 3. תנו לגור להריח, להקשיב, להתבונן בכל הנעשה על הטיילת. כבר על הטיילת הוא ייחשף לחוף ולים – ע"י ראייה וחוש הריח.
 4. במועד אחר, אפשרו לגור ללכת יותר על הטיילת עצמה. אולי כבר יהיה לו אומץ לדרוך על החול שבחוף עצמו. אפשרו לו. גם הפעם בקשו מעוברי אורח לתת לו חטיף טעים וליטוף עדין ושחקו איתו על החוף עצמו. מידי פעם התקרבו לים ולאפשר לו יותר להריח ואולי לדרוך על החול הרטוב. והקפידו לסיים ולחזור הביתה לפני שהחווייה תהיה יותר מידי עבורו.
 5. אל תשחררו מהרצועה אף לא לרגע כדי לוודא שאינו מכניס כלום לפה ואינו מסכן עצמו בשום דרך.
 6. ביקור אחר לים יכול להיות במועד ובשעה שיש יותר אנשים ויותר גירויים. גם הפעם הקפידו שהחווייה תהיה כיפית ולא יותר מידי ארוכה. חטיפים, משחק עם צעצוע וחטיפים מעוברי אורח גם הפעם מאוד חשובים כדי לייצר חווייה כיפית.
 7. כשהגור כבר אחרי כל החיסונים אפשרו לו כבר ללכת ולרחרח בצורה חופשית על הטיילת, החוף וכבר ממש להתקרב לים. עשו עם הגור הליכה לאורך החוף ואפשרו לו להכיר עוברי אורח וכלבים זרים — הפקידו להישאר בשלב זה על רצועה ליתר ביטחון.
 8. אל תכפו על הגור להיכנס לים. זו הטעות הכי גדולה שבעלי כלבים עושים בים – מרימים את הכלב ונכנסים איתו יחד לים. אז אל. כשהגור כבר מרגיש חופשי בחוף כנסו אתם לים ועודדו אותו להיכנס אתכם. רק עודדו. תנו לו להתנסות בכוחות עצמו ואם אינו מעוניין ועדיין חושש – אפשרו לו להישאר על החוף. לאט לאט הגור שלכם יצבור אומץ וייכנס אתכם למים. אל תאיצו בו.

 

תזכרו: ככל שתקפידו על חשיפה הדרגתית וכיפית הגור שלכם יגדל להיות כלב בוגר שמת על הים וישמח לבוא אתכם בכל פעם מחדש.

#חשיפה 6# : מים ומקלחת

כלבים ומים… או שהם מתים על מים ורק יחכו שתשפריצו עליהם מים מהצינור שבגינה או שהם פשוט לא סובלים והרגע שיראו את הצינור מכוון לכיוונם ינוסו על נפשם. אז איך אנחנו מרגילים את הגור שלנו שיאהב מים ויאהב להתקלח. אז הדרך הכי טובה להרגלה נכונה היא ע"י משחק.

שחקו עם הגור שלכם משחק קבוע שמשלב מים ומשלב את חדר המקלחת או את צינור הגינה.

אם תקפידו להיות עקביים עם הטיפים הנ"ל הגור שלכם יגדל להיות כלב שאוהב להתקלח.

 1. למדו את הגור שמים זה כיף – קחו קערה של מים וחטיפים טעימים. בעזרת ידיכם טפטפו מעט מים על פרוות הגור ומיד חזקו בחטיף. טפטפו מים ומיד חטיף. הוסיפו שפת גוף וקול כיפי ומשעשע.

חזרו על כך כמה פעמים לאורך כמה ימים.

 1. שפכו מעט מים, שלוליות על הרצפה, פזרו בתוכן קצת חטיפים, ותנו לגור לחקור את המים ולהגיע בכוחות עצמו לחטיפים.
 2. אם יש לכם חצר עם גינה אז בטח יש לכם גם צינור מים – שחקו עם הגור. למדו אותו כמה טריקים בסיסיים ושחקו איתו. למשל: שב > תן יד > שפריץ קטן של מים מהצינור > חטיפים.

אל תשפריצו על הגור, אלא הצידה. חזרו על המשחק כמה פעמים למשך כמה ימים. לאט לאט נסו להשפריץ יותר לידו וזרם יותר רציף.

חשוב שזרם המים מהצינור יהיה עדין ולא חזק. אפשר להתחיל אפילו מטיפטוף ולא זרם.

 1. אם אתם מעוניינים לקלח את הכלב במקלחת / אמבטיה שחקו איתו ליד חדר המקלחת, בתוך חדר המקלחת ובתוך המקלחת / אמבטיה עצמה. בהתחלה עם טיפטוף של מים ולאט לאט להגביר את הזרם.
 2. השתמשו בחטיפים ובצעצועים ובכל מה שהגור אוהב כדי לקשר את זרם המים לדבר כיפי וחיובי.
 3. כפי שטפטפתם על הגור מים בעזרת הידיים עכשיו טפטפו עליו עם הצינור. טיפטוף ולא שפריץ. מיד לאחר מכן שחקו איתו חתנו לו חטיף.
 4. לאחר שהגור נהנה מטיפטוף הצינור ניתן לעבור לזרם מים יותר זורם.
 5. ככה המשיכו בצורה הדרגתית להרטיב מעט את הגור ומיד לאחר מכן לשחק ולחזק עם חטיפים עד שהגור נהנה ממים זורמים על כל הגוף.
 6. עכשיו אתם כבר יכולים להוסיף שמפו. בשלב זה חשוב שהקירצוף עם השמפו יהיה בתהחלה עדיף.
 7. תמיד סיימו עם משחק וחטיפים.

 

תשומת לב כל הזמן על התגובות של הגור. ההתקדמות בשלבים תהיה אך ורק לפי הקצב של הגור. אם אתם לא מצליחים חשבו איך לעשות לגור יותר כיף – איך לקשר לגור את המים עם הרגשה כיפית. זו הדרך היחידה והכי טובה לגדל גור שאוהב מקלחת.

#חשיפה 7# : #בית_קפה

כולנו נהנים מידי פעם לשבת באיזה בית קפה שכונתי, לנשנש סלט במחיר מוגזם ולשתות אספרסו איכותי. אז אם גם לכם יש בית קפה קבוע בשכונה שאתם נהנים לשבת בו למה שלא תשבו יחד עם החבר הכי טוב שלכם?
אני מתכוון כמובן לכלב שלכם.

אז כדי שהכלב שלכם גם יוכל להנות מבית הקפה אנחנו צריכים לחשוף אותו עוד בהיותו גור קטן למקומות הומי אדם שיש בהם גירויים רבים בין אם אלו האנשים או ריחות הקפה והאוכל. חשוב שנתחיל בגיל צעיר מגיל חודש וחצי – שלושה חודשים.

 1. כשהגור על הידיים, שבו איתו בבית הקפה בשעות הרגועות. בשעות שכמעט אין אנשים בבית הקפה.
 2. אל תשכחו להביא אתכם חטיפים טעימים כדי לייצר לגור חווייה כיפית. בקשו מהמלצר/ית קערה עם מים ובקשו ממנה לתת לגור חטיף וליטוף עדין. אפשרו לגור להריח ולהתבונן במתרחש בבית הקפה.
 3. לאחר מספר פעמים שישבתם לקפה עם הגור על הידיים, הסתובבו עם הגור מעט בבית הקפה עם רצוה כמובן. הניחו לו לרחרח ולהכיר את המקום בקצב שלו.
 4. לאחר מספר פעמים שחזרתם לבית הקפה בשעות רגועות, בקרו בשעה שהקפה מלא יותר. השתדלו הפעם לשבת בקצה, בשולחן מבודד ככל הניתן, פזרו מעט חטיפים מתחת לשולחן ותנו לגור לנשנש אותם. שוב, בקשו מהמלצר/ית מים. תנו להם לגשת לגור, לתת לו חטיף ליטוף עדין. הניחו לגור לגשת אליהם ולהכיר אותם בקצב שלו.
 5. אל תאפשרו לכל הסועדים בבית הקפה ללטף את הגור. זה עלול להיות יותר מידי עבורו. עשו זאת בהדרגה בכל ביקור ואל תתביישו לומר לאנשים שלא לגשת ולא ללטף. הקפידו שההיכרות עם בני אדם תהיה הדרגתית שהרוצים ללטף יורשו ללטף רק לאחר שהגור הריח אותם ואינו מפחד מנוכחותם.
 6. לאחר מספר ביקורים בשעות עמוסות יותר וכשאתם מרגישים שהגור כבר מרגיש בנוח, עבדו איתו גם על שב וארצה וטריקים נוספים שלימדתם אותו.
 7. השתדלו שהביקורים יהיו בהתחלה קצרים.
 8. אל תשכחו להביא אתכם חטיפים טעימים שיהפכו את חוויית בית הקפה לכיפית יותר.

#חשיפה 8# : #תינוקות

זה נושא רגיש. זה בטוח. ברגע שמגלים על ההריון מפלס הלחץ עולה. הדאגה האם הכלב יקבל את התינוק? ואיך הוא יקבל את התינוק? האם יהיה רכושני? האם לתת ללקק? ועוד דאגות.

אני לא אכחיש – אלו דאגות מוצדקות. מכיוון שרובנו המוחלט לא דואג לחשוף את הכלב מגיל גורות צעיר לתינוקות.

לחלק מהכלבים חוש האבהות או האמהות נכנס ישר לפעולה כשתינוק מגיע והם עדינים יותר בכל מה שקשור לתינוק. עם זאת, ישנם כלבים שעבורם התינוק הוא כמו חיזר מוזר שהם לא יודעים איך להתייחס אליו. ואז אנחנו רואים התנהגויות שבחלקן הן סקרנות כלפי התינוק ובחלקן חששות.

כדי שזה לא יקרה, עלינו לחשוף את הכלבים לתינוקות כבר בגיל הגורות מוקדם:

1. תמיד יהיה לנו מכר/ה עם תינוק. בקשו להגיע עם הגור או שהמכר/ה יגיעו אליכם עם התינוק ולהציגו לגור את התינוק כשהתינוק בערסל. כך, הגור לא יוכל להגיע לתינוק (ולהפך) אבל הגור עדיין יוכל להריח, לצפות ולשמוע את התינוק מעט ממרחק.  פזרו מסביב לערסל או עגלול מעט חטיפים טעימים כדי לייצר קישור נעים לקיומו של התינוק.

2. לאחר מספר היכרות ממרחק מה, אפשרו לגור קרבה לתינוק. אפשרו לו ממש להגיע עד לתינוק. להריח ולהכיר ואף לייצר מגע. תמיד הישארו קרובים כדי שהתינוק לא יתפוס לגור בטעות את הזנב או האוזניים > אנחנו רוצים לשמור על חוויה נעימה וכיפית מהתינוק > לכן הקפידו להישאר ממש קרובים.

3. גם כאן אפשר לפזר בהתחלה חטיפים טעימים סביב לתינוק, לפני שהגור מגיע למגע עם התינוק.

4. אם הגור מגיב בחיבה וסקרנות אל התינוק אתם יכולים לפזר גם צעצועים של התינוק מסביב ולאפשר לגור ולתינוק לייצר אינטראקציה ארוכה יותר אחד עם השני (תמיד שאתם ליד).
אם הגור מביע חשש (מתקרב ומתרחק / נבח מעט / מילל מעט) חזרו לשלב הראשון והמשיכו בהיכרות ממרחק כשהתינוק מתוחם או בתוך עגלול (או דומה). כמובן להמשיך עם חטיפים מסביב לעגלול בכל היכרות.

5. אם יש באפשרותכם להכיר לגור יותר מתינוק אחד בגילאים שונים > עדיף ורצוי.

6. אם יש באפשרותכם להכיר לגור גם ילדים יותר גדולים בגילאי שלבי הזחילה והעמידה, שלבי תחילת ההליכה > עדיף וממש רצוי.

ככל שהגור ייחשף בשלבי חייו המוקדמים לתינוקות וילדים בגילאים שונים, הסיכויים שהגור שלנו ייקבל באהבה ובסבלנות את התינוק שלנו, בעתיד הרחוק, יגדלו משמעותית.

הקפידו על חשיפה הדרגתית, סבלנית, רגועה וכיפית. זהו סוד ההצלחה לחשיפה מושלמת.

#חשיפה 9# : #וטרינר

נושא רגיש.. לרובנו. אם יש לכם כזו וטרינרית טובה ורגישה. כזו שמרעיפה על הכלב חטיפים ולא מתקמצנת על ליטופים שמתחשבת בריגשותיהם של הכלבים ויודעת שעבורם זו לא חוויה נעימה > זכיתם. בפוסט הזה רוצה להראות לכם איך החוויה בקליניקה יכולה להיות באחריותכם ולא רק בידי הוטרינר/ית.

 1. כבר כגור, יהיה עליכם לבקר מספר פעמים לטובת חיסונים ובדיקות שגרתיות. זו הזדמנות מצויינת לייצר עבור הגור חוויות נעימות מהקליניקה. ברור לכולנו שלקבל חיסונים זו לא חוויה כיפית, עם זאת, אנחנו כן יכולים לייצר עבור הגור חוויית סביבה נעימה וכיפית למרות הכאב הנלווה לביקור אצל הוטרינרית. אז אמליץ לכם לבקר אצל הוטרינר/ית מבלי קשר לחיסון או בדיקה > סתם כך. רק כדי שהצוות יוכל לתת לגור שלכם חטיפים וליטופים ולייצר אצלו חוויה כיפית מהצוות עצמו.
 2. טיילו מעט סביב הקליניקה לפני הכניסה פנימה ואפילו שחקו עם הגור כמה דק ממש בקרבה לכניסה בכל ביקור אצל הוטרינר/ית.
 3. שכל כניסה לקליניקה תלווה במתן חטיפים מצדכם ואם אפשר גם מצד הצוות.
 4. אם מתאפשר מידי פעם לבקר את הוטרינר/ית גם במסגרת טיול רגיל (אם הקליניקה קרובה יחסית לביתכם) אז אמליץ לכם לעשות זאת. כך, סך החוויות מהוטרינר/ית לא תהינה חוויות של כאב.
 5. שכל ביקור אצל הוטרינר/ית הקפידו להגיע עם חטיפים (עדיף הכי שווים שלכם) כדי לתת לגור גם בזמן הבדיקה עצמה (לא תמיד הגור ירצה, לפעמים הסטרס יהיה גבוה מידי אבל עדיין) כדי מעט להסיח את הדעת מן חוסר הנעימות שבבדיקה או מתן חיסון.

 

ככל שהגור, מגיל צעיר, ילמד שהוטרינר/ית זו דמות חיובית וטובה, כך יהיה לכם ולו קל יותר בבגרות לקבל טיפולים מצוות הקליניקה.

מעבר להמלצות מקצועיות, ממליץ לכם בחום לחפש בקרבת מגורכם את הוטרינר/ית שיש לכם איתם  כימיה טובה וחמה.

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
הצטרפו לניוזלטר !!
אני מזמין אותך להצטרף למועדון הקריאה של הניוזלטר שלי.
סיפורים, רעיונות וטיפים הקשורים לעולם המשותף עם הכלבים שלנו.
שלח הודעה
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן