הרגלה לתיחום – שלבים להרגלה נכונה

יש היום כמה סוגי תיחום לכלבים — גדר גורים, כלוב אילוף, כלוב הטסה, מלונה מעץ, מלונה מפלסטיק, כלוב חצר גדול, ואפילו יש מלונות עפ"י הזמנה אישית עם שם הכלב מאותר בחזית. יש בגדלים וגבהים שונים, לגורים ולכלבים בוגרים בכל הגדלים. 

במהלך השנים, "התיחום" עבר שימושים שונים. בעלי כלבים רוכשים תיחום כזה או אחר מסיבות שונות ולא פעם אני נתקל בבעלי כלבים שמוצאים עצמם מבולבלים. מבולבלים איזה תיחום לרכוש, מה הכי יתאים לגור שלהם, לבית שלהם ו… רגע, למה בכלל אני קונה תיחום? זה אמור להיות הבית לו? המאורה שלו? איפה למקם את התיחום? ועוד ועוד שאלות שיוצרים אצל הבעלים תחושה של בילבול ואי-וודאות לגבי איזה תיחום ומה תפקיד התיחום. 

אני אנסה במאמר הזה לעשות קצת סדר בכל הבלאגן. 

אתחיל בנק' המבט שלי לגבי התיחום.
התיחום לא נועד לחינוך לצרכים, לא פיתרון לחרדות נטישה, לא עבור לחנך את הכלב לא להרוס את הבית וכדומה. התיחום לא אמור להיות המאורה שלו ולא לדמות את המערה שפע בטבע אמא זאבה הייתה מגדלת את הגורים שלה.
התיחום, ולא משנה מהו סוג התיחום, צריך להיות החדר של הכלב. בדיוק כפי שלילד שלנו יש את החדר שלו, כך חשוב שגם לכלב שלנו יהיה חדר. והחדר הזה הוא התיחום. וכדי שהתיחום אכן יהיה החדר, עבור הכלב (ולא כלא), עלינו לדאוג שהכלב ירגיש נעים, בטוח ורגוע בתוך התיחום ושיאהב לגשת אליו ולשהות בו.

ואיך יוצרים מצב כזה, אתם שואלים??
רגעעע. בלי לחץ. אני יודע שאתם רוצים שישר ארשום לכם את כל השלבים, אבל רגע. תנו לי לחפור לכם קצת (אתם אוהבים את החפירות שלי… נכון?.. נכון????). 

איך אני יודע שהתיחום הופך להיות החדר של הכלב שלי? 
הכלב שלי בוחר לישון שם יותר ויותר פעמים.
הכלב שלי בוחר להיכנס / לשהות / לשתות / לאכול שם.
ככל שהכלב ירגיש בנוח בתיחום שלו הוא יבחר להיות בו יותר ויותר פעמים. ביותר יותר סיטואציות וזמנים במהלך היום. 

איפה למקם את התיחום?
– אז תלוי.
אפשר לייצר מצב שלכלב שלי ישנם כמה תיחומים ברחבי הבית. תיחום אחד בסלון, בחדר השינה שלי ואחד בחצר. ובכולם אני יכול ללמד את הכלב שזהו החדר שלו. בכולם אני יכול לייצר מצב שהכלב מרגיש נינוח ובטוח להיכנס ולשהות בהם.
רצוי שהתיחום המרכזי יהיה במקום מרכזי בבית, למשל בסלון, או במיקום אחר שהכלב יוכל לראות ולצפות בנו ולהרגיש בנוכחות שלנו. להרגיש כאילו חלק מהבית.
עכשיו, זה גם מאוד תלוי בכלב עצמו ובאופי שלו. יש כלבים שדווקא עדיף שהתיחום המרכזי יהיה דווקא במקום צידי בבית, לא במקום מרכזי, כדי לאפשר לכלב "לברוח" מהגירויים שבבית. לכן, אני ממליץ, במקרה ויש דילמה כלשהי, להיוועץ עם מאמן כלבים (ניתן היום גם להיוועץ בווידאו-צ'ט ולהראות למאמן הכלבים און-ליין את הבית ולהתייעץ איתו איפה המיקום הכי נכון למקם את התיחום).
אם זה תיחום בחצר, רצוי שהתיחום יהיה כמה שיותר מוגן מפני מזג אוויר לא נעים (חום / קור / גשם / רוחות).

כמה דגשים חשובים!!

  1. לא להתשמש בתיחום כעונש – מה זה אומר לעזאזל?!? זה אומר שיש להימנע כמה שיותר להכניס את הכלב לתיחום בכוח ולסגור אותו שם ללא רצונו ועוד יותר להימנע מלעשות זאת בצעקות או כעס או אלימות פיזית (כן, פליק באף או בכל חלק אחר בגוף הכלב היא בגדר אלימות). אם אתם חייבים אתם הכלב בתיחום, למרות שהוא אינו רוצה – עשו זאת בדרך הכי רגועה וכיפית שאתם יכולים לעשות זאת. השתמשו בחטיפים ובכל דבר אחר שיפתה את הכלב להיכנס לתיחום והשתדלו אתם להיות רכים ועדינים בשפת הגוף שלכם. 
  2. לא לסגור את הכלב בתיחום ללא רצונו – אם הכלב רוצה לצאת מהתיחום הסגור, מייבב, מנסה לטפס, לנשוך ולנבוח כדי לצאת מהתיחום – אפשרו לו לצאת. ככל שהכלב מנסה לצאת מהתיחום כך הוא לא ירצה להיכנס אליו בחזרה. במיוחד בהתחלה, בשלבי ההרגלה, לא לכפות על הכלב לשהות בתיחום ללא רצונו. 
  3. לא למנוע ולא להגביל מים בתיחום – בתיחום תמיד יהיו לכלב מים זמינים לשתייה. תמיד! 24/7. 

 

 

רגע לפני שאני מפרט לכם את שלבי ההרגלה לתיחום:

  1. השלבים הנ"ל אינם תחליף לליווי של מאמן כלבים בגישה החיובית. 
  2. תמיד יהיו עוד שלבים ועוד תתי שלבים שניתן לעשות ע"מ לייצר הרגלה טובה יותר והדרגתית יותר, במידה והכלב מתקשה ו/או מתנגד לעבור לשלב הבא. כל כלב מתקדם בקצב שונה. כל כלב יהיה מוכן לעבור שלב בקצב שונה. 
  3. לפני הכל – על הכלב להיות במצב רפואי ופיזי תקין, לאכול תזונה מתאימה (רצוי טבעית) ומזינה ולפרוק מספיק אנרגיה פיזית ומנטלית כדי שההרגלה תתקיים בצורה המיטבית. 
  4. לאורך תקופת ההרגלה – מים כל הזמן זמינים לכלב בתוך התיחום ולהאכיל את הכלב בתוך התיחום. 

שלבים להרגלה נכונה וחיובית לתיחום: 

שלב ההפתעה שלא נגמרת:
זה שלב שאני ממליץ לא לדלג עליו. זה שלב שבונה את רגשי החיבה של הכלב כלפי התיחום. זה השלב הכי חשוב. שלב הבסיס. היסוד. זה שיגרום לכלב שלכם להתאהב בתיחום.
הפתיעו את הכלב שלכם עם חטיפים בתוך התיחום, וכשאני אומר להפתיע, אני מתכוון לשים חטיפים בתוך התיחום מבלי שהכלב רואה אתכם שמים את החטיפים בתוך התיחום. כן כן, מבלי שהכלב שלכם רואה!!
אני רוצה שהכלב שלכם ימצא לבד את החטיפים שבתוך התיחום – לבד – בזמן שהוא ימצא אותם. אז פשוט לשים את החטיפים בתוך התיחום, להשאיר את התיחום פתוח ו… זהו. לתת לו לגלות אותם בעצמו.
משך השלב: כשבועיים. כל יום. כמה פעמים ביום. 

שלב מי רוצה חטיף בתוך התיחום??
זה שלב שאני כבר מתחיל בתהליך הלימוד. אם זה עם חטיף או אם זה עם קערת האוכל, אני נעמד קרוב ככל הניתן לתיחום (אם זה גדר גורים אז אפשר גם לעמוד בתוך התיחום עצמו) ומעודד את הכלב להיכנס פנימה. ברגע שהוא עושה תנועה כלשהי לכיוון פנים התיחום אני מחזק וזורק פנימה חטיף.
אם הכלב יוצא אני מעודד אותו שוב להיכנס, אפילו קצת מפתה ומחזק אותו כשהוא נכנס פנימה.
חוזר על התרגול הנ"ל מספר פעמים ביום.
משך השלב: כשבועיים. 

שלב ברור שבתוך התיחום יותר כיף.
זה שלב שהכלב שלכם כבר צריך להיכנס לתוך התיחום כבר מעצמו כדי לנוח או לישון שם במהלך היום. כשאתם רואים אותו נכנס או אם תפסתם אותו כבר שם, גשו ברוגע לקחת חטיף והניחו לידו בתוך התיחום את החטיף. בלי לעורר התרגשות. פשוט להניח לו וזהו.
פעמיים שלוש ביום תרגלו למשך כמה דק' בודדות שאתם מעודדים אותו להיכנס לתיחום ואתם זורקים לו את החטיף החוצה. לעודד אותו להיכנס ואז לחזק אותו מחוץ לתיחום. בעצם אתם יוצרים תרגול זורם שכזה שהוא נכנס לתיחום ואתם מחזקים אותו מחוץ לתיחום, הוא יוצר כדי לאכול את החטיף ואז נכנס שוב לתיחום ואתם שוב זורקים לו את החטיף החוצה. ממש תרגול רוטיני שכזה.
משך השלב: כשבועיים.

שלב תיחום סגור זה כיף – ברור.
זה שלב שאני רוצה להתחיל להרגיל את הכלב לתיחום סגור. כלומר שאני אוכל לסגור עליו את התיחום מבלי שהוא ייכנס לפאניקה. השלב הזה מבוסס על השלבים הקודמים. תרגלו איתו את השלב הקודם ובאחת הפעמים שהוא נכנס פנימה, במקום לחזק אותה עם חטיף מחוץ לתיחום, סגרו על התיחום (מבלי לנעול) וחזקו אותו בחופן של חטיפים. מיד שהוא מסיים לאכול, פתחו את דלת התיחום ובדקו איך הוא מגיב.
אם הוא יוצא, תנו לו לצאת ואל תחזקו. עודדו אותו לחזור לתוך התיחום ושוב – סגרו את דלת התיחום וחזקו אותו עם חופן של חטיפים. שוב – פתחו את הכלוב.
אני רוצה להגיע למצב שאני פותח לו את דלת התיחום הוא מתלבט אם לצאת או לא ואפילו בוחר להישאר. מספיק שאני רואה שהוא מהסס ולא יוצא – אני שוב מחזק אותו בחופן גדול של חטיפים.
כך, אני יותר לכלב את התובנה, שבעצם החטיפים ניתנים לו רק אם הוא נשאר בתוך התיחום ורק כשהדלת סגורה.
שוב – סגרו את דלת התיחום וחזקו אותו והרבה.
פתחו את הדלת. הכלב נשאר בתוך התיחום? סגרו שוב את הדלת וחזקו אותו והרבה!
משך השלב: כשבועיים. 

 

 

שלב חידת מזון בונים את הביטחון
בשלב הזה הכלב שלכם כבר אמור להרגיש ממש נינוח בתיחום שלו לעיתים גם כשהוא סגור ואתם בסביבתו. עכשיו אנחנו רוצים לבנות לו את הביטחון בתוך התיחום גם שהוא סגור ואנחנו לא בסביבתו.
הרכיבו לו חידת מזון ממש שווה וטעימה. רצוי כזו שהוא כבר מכיר (קונג, או כל חידת מזון שהוא אוהב ומכיר). עודדו אותו להיכנס לתיחום הניחו לו את חידת המזון בתוך התיחום, וודאו שהוא מתחיל להתעסק איתה ורק אז סגרו את דלת התיחום. הישארו כמה רגעים כדי לראות שהוא אכן מתעסק ונהנה מחידת המזון ורק אז התרחקו מן התיחום וצאו לחלל אחר בבית. כלומר צאו מזווית הראייה שלו. המטרה – שהוא יהיה בשלו וימשיך להתעסק בחידת המזון ולא בעובדה שהוא לבד.
אם נעלמתם לו והוא הפסיק להתעסקת בחידת המזון והתחיל לבכות וליבב לכם שתחזרו, יש שתי דרכים לפעול מפה:
1. לחזור שלב אחד אחורה.
2. לנסות חידת מזון טעימה יותר (או אולי עצם טובה) ולנסות להתרחק בהדרגה ולא להיעלם ישר. בהתחלה לסלון, אח"כ לכיוון המטבח ורק בהמשך להיכנס לאחד החדרים ולצאת מזווית הראייה שלו.
משך השלב: בין שבועיים לשלושה. 

 

 

תמיד חשוב לזכור: ככל שהכלב ירגיש כלפי התיחום כיף ורוגע יהיה לו יותר ביטחון לשהות שם גם סגור וגם לבד.

כפי שציינתי, יכול להיות שהכלב שלכם יוכל לדלג על שלב כזה או אחר ויכול להיות שהכלב שלכם יזדקק לשלב ביניים או יותר. 

משך הזמנים המפורט גם הוא תלוי כלב. כל כלב וקצב ההתקדמות שלו. 

ממליץ לצפות בסרטונים. ייתן לכם תחושת הבנה עמוקה יותר של השלבים. 

ממליץ להיעזר ולהיוועץ עם מאמן כלבים בגישה החיובית. 

מוזמנים לשאול, להגיב ולשתף. 

 

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
שלח הודעה
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן