אימוץ כלב חדש – בואו נעשה את זה בלי חשש!

יש פה הרבה מאמרים וטיפים חשובים. אני השקעתי הרבה זמן ביצירת תוכן חשוב ורלוונטי, אבל.. זהו אולי המאמר הכי חשוב. זה מאמר שעוסק בהתחלת כל ההתחלות – האימוץ. אז, אם אתם שוקלים לאמץ כלב חדש רצוי שתשקיעו כמה דקות קריאה כי אני עומד לכתוב לכם פה כמה דברים שאף אחד אולי לא סיפר לכם. אף אחד לא דאג לומר לכם – "ככה הכי כדאי".
יושבים? יאללה.  

 

 

אימוץ כלב זה סיפור. תמיד זו תהיה החלטה שתחשבו עליה הרבה זמן. זו תמיד החלטה שתתבשל בראש שלכם (וגם בלב) במשך שבועות ואפילו חודשים. מעטים הפעמים שזו תהיה החלטה פזיזה וספונטנית. צריך להיות מוכנים לזה. זה צריך להיות מתאים. מתאים מכל מיני בחינות ומכל מיני פרמטרים. 

אבל איזה כלב לאמץ… ובכן, זו כבר החלטה שכמעט תמיד תהיה רגשית. כמעט ללא שיקולים הגיוניים ושכלתניים, אז בגלל זה כתבתי על זה בנפרד. כנסו לקרוא את הפוסט – איזה כלב לאמץ? – כל השאלות והתשובות!

אם החלטתם שאתם מעוניינים לאמץ, בגלל הקורונה, הבדידות, בשביל הילדים, משום שעכשיו יש לכם זמן, משום שאתם כבר שנה חושבים על זה וזה עכשיו או אף פעם. אני רוצה שאת הבחירה של איזה כלב לאמץ תעשו בצורה הנכונה. ואני רוצה שבדרך לאימוץ תעברו כמה שלבים כדי שהאימוץ יהיה… קל יותר? לא. זו לא המילה שאני מחפש… חלק יותר. ממ.. אולי זו מילה יותר מתאימה.
כדי שהאימוץ יהיה חלק יותר ואתם תהיו מוכנים יותר לבעיות שיכולות להיות בתהליך האימוץ ובתקופה הראשונה שהכלב בבית. 

 

כלבים מגזעים שונים וכולם מתוקים


אז בד"כ הסוגיות בבחירת איזה כלב לאמץ הן:

איזה גודל כלב? האם אנחנו רוצים גור או כלב בוגר? כמה אנרגטי הכלב? מה סוג הפרווה?
וכדי לענות על הסוגיות הנ"ל, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו כמה שאלות: 

ראשית, שאלו את עצמכם מה הסטטוס המשפחתי שלכם?
אתם זוג ללא ילדים? אתם זוג עם ילדים? מה גילאי הילדים? האם הילדים בגיל שהם יכולים לגלות אחריות על הכלב? האם הם יכולים לצאת לטיול עם הכלב?
למשל, ילדים מתחת לגיל 13-14 לא באמת ייקחו אחריות על הכלב ומתחת לגילאים האלו זה יהיה חסר אחריות לתת להם לטייל עם הכלב, משום שכלב ששוקל 20 ק"ג או יותר יכול למשוך חזק מידי את הילדים ולהפיל אותם באמצע הרחוב. אז אולי בכלל כדאי לאמץ כלב מגזע קטן?
הסטטוס המשפחתי חשוב בבחירת איזה כלב לאמץ. 

מה גיל הכלב שנרצה לאמץ? גור או כלב בוגר?
זו דילמה אחת החשובות בבחירת כלב לאימוץ. אתם חייבים להיות מחושבים בעניין ולא רגשיים. שאלו את עצמכם האם אתם מוכנים לאמץ גור קטן. אולי אם אתם זוג יהיה לכם קל יותר. אם אתם משפחה עם ילדים קטנים, אולי זה אתגר שפחות מתאים לכם עכשיו.
גור צעיר דורש הרבה יותר תשומת לב, אנרגיות, סבלנות וזמן מאשר כלב בוגר. ככה זה. השאלה היא האם אתם בעניין. אולי כן, אולי לא, מה שחשוב זה שתשאלו את עצמכם את השאלה הזו ותהיו כנים עם עצמכם. 

איך האחריות על הכלב הולכת להתחלק?
גור או כלב בוגר, כלב הוא תוספת למשפחה שתדרוש מכם זמן וזמן שבד"כ מצרך יקר מאוד (גם בעידן הקורונה). אז לפני האימוץ כדאי שתבינו איך האחריות על האכלה, יציאה לטיולים, תרגול ואילוף הולכת להתחלק בין בני המשפחה. מי מבני המשפחה יכול לקחת אחריות ומי לא. מי יוצא לאיזה טיול והאם אתם בכלל יכולים לפנות זמן כל יום ל-3 טיולים או יותר.
חלוקת האחריות על הכלב יכולה מאוד לעזור לכם איזה כלב לאמץ והאם בכלל… האם בכלל לאמץ???

כמה פעילים אנחנו?
זו אחת השאלות הכי חשובות. רמת הפעילות שלנו והאנרגיות שלנו מאוד רלוונטיות לאיזה כלב נבחר לאמץ. האם אנחנו אצנים? האם אנחנו הולכים לים כל שבוע? האם אנחנו אוהבים לטייל בטבע כל שבוע? האם אנחנו נוסעים על אופניים? יוצאים להליכות כל יום? או… בדיוק להיפך. אולי אנחנו מאלו שקמים – עבודה – אוכלים – שינה – וחוזר?
אם אתם מהאחרונים, רצוי לא לאמץ כלב אנרגטי, משום שלא תוכלו לעמוד בקצב שלו ובעיות יצוצו מאוד מהר. 

השתדלו כמה שפחות לערב רגשות בבחירת איזה כלב לאמץ. חשוב שהכלב יתאים לאורח ואופי המאמצים. 

 

כלבים מגזעים שונים וגדלים שונים
כלבים מגזעים שונים וגדלים שונים

גם האימוץ עצמו חשוב שיהיה שקול. הדרגתי. חשוב שנעשה את האימוץ בשלבים כדי שנוכל להיות כמה שיותר בטוחים שהכלב שאנחנו רוצים לאמץ הוא אכן הכלב שמתאים לנו, וכמובן, כדי שלא בעוד חודש או חודשיים נרצה להחזירו לעמותה (מה שקורה לא מעט). אז הנה כמה שלבים שאני חושב שיעזרו לנו להיות בטוחים יותר בבחירת הכלב: 

התייעצות עם מאמן כלבים וצוות העמותה –
זה אולי נשמע לכם מצחיק, אבל ייעוץ עם מאמן כלבים עוד לפני האימוץ וקבלת ההחלטה איזה כלב לאמץ, יכולה להכניס את השיקולים שלכם לאימוץ לפרספקטיבה נכונה. ייעוץ יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה והסיכויים לאימוץ הכלב הנכון יעלו בהרבה.
גם צוות העמותה יעביר אתכם תשאול. גם לצוות, אולי יותר מכולם, יש את האינטרס שהאימוץ יהיה הצלחה והכלב לא יוחזר לעמותה, לכן צוותי העמותות מתורגלים לשאול את השאלות שינחו אותם להתאים לכם את הכלב הכי נכון. 

טיול ראשון –
לאחר השאלון של צוות העמותה ולאחר שבחרנו את הכלב, כדאי, לפני הכל, שאחד מצוות העמותה ייצא אתכם ועם הכלב לטיול ראשון. בטיול הזה בחנו את האנרגיות של הכלב, למה הכלב שם לב יותר במהלך הטיול? האם יש ביניכם אינטראקציה? אל תכפו על הכלב את האינטראקציה שלכם, דווקא בחנו אם הכלב בוחר להתעניין בכם. האם הוא נשכני? האם הוא מגיב יותר מידי לחתולים? לכלי רכב? מושך ברצועה בצורה מוגזמת? נסו בטיול הזה לראות בעיקר אם יש ביניכם לבין הכלב איזשהו חיבור בסיסי.
סיימו את הטיול ובקשו מצוות העמותה להגיע לפגישה נוספת, ביום אחר, כדי לקיים טיול נוסף עם הכלב. 

טיול שני –
זה טיול שאמליץ לכם להזמין את מאמן הכלבים להתלוות אליכם.
זה טיול שגם הייתי מזמין את בני המשפחה – הילדים.
צאו עם הכלב לטיול, הפעם בקשו יותר לאחוז ברצועה. הביאו חטיפים. בחנו שוב את האינטראקציה ביניכם, את החיבור ביניכם. בחנו את החיבור של הכלב עם הילדים שלכם ואפשרו למאמן הכלבים לבחון את ההתנהגות הכללית שלו.
אחרי טיול זה יהיה לכם הרבה יותר מושג האם זהו הכלב או שכדאי לכם לנסות כלב אחר מהעמותה. 

טיול שלישי –
לרציניים מבניכם – הייתי מייעץ לקיים טיול נוסף. הבחירה לאמץ כלב אינה בחירה של מה בכך. לכן הייתי רוצה להיות כמה שיותר בטוח בבחירה של הכלב שאותו אני רוצה לאמץ.
הטיול הזה, גם הוא, יכלול את כל בני המשפחה ואני ממליץ שיהיה קצת יותר ארוך מהטיולים הקודמים. לטיול הזה הגיעו יותר מוכנים, מבחינת ידע, כלומר אם אתם יודעים במה הכלב מעורב בקשו ממאמן הכלבים מידע על הגזעים וגם קראו מעט באינטרנט. שאלו את צוות העמותה לגבי אופי הכלב, כמה הוא מתאים לאופי הגזעים שמהם הוא מעורב ובכלל התעניינו באופי שלו בזמן חייו במסגרת העמותה. אמנם זה לא מחייב שזה האופי שתפגשו בבית, אבל… זה עוד מידע. 

 

כלבים מגזעים שונים ואנרגיות שונות

 

אומנה לשם אימוץ –
השלב לפני האחרון. אומנה היא האמצעי שלכם, האחרון, לבחון האם הבחירה שלכם היא הבחירה הנכונה. חשוב שאופי הכלב יתאים לאופי המשפחה אחרת יהיה מאוד קשה לחיות יחד. כמובן שלא ניתן להתאים 100% אבל כדאי שלא יהיה כלב שאופיו שונה לחלוטין מאופיכם כמשפחה.
האומנה היא, בעצם, אימוץ זמני. אמנות קיימות ע"מ להרגיל את הכלב לחיי בית ולהכין אותו לקראת האימוץ. אז יש לכם אפשרות לקחת את הכלב שאתם רוצים לאומנה ולאחר או בזמן האומנה להחליט סופית האם לאמץ או לא. 

החלוקה לשלבים מטרתה לאפשר לכם לבחור את הכלב המתאים ביותר עבורכם. 

אינכם חייבים לעבור את כל השלבים כדי לקבל את ההחלטה, כמובן, השלבים הנ"ל, יבטיחו שהבחירה שלכם תהיה כמה שיותר הבחירה הנכונה. 

כבר בזמן החיפושים שלכם – חפשו את מאמן הכלבים שהכי יתאים לכם. קראו המלצות, קראו פוסטים וצפו בסרטונים שלו. 

אימוץ מוצלח. 

 

Share on facebook
שיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
שיתוף בוואטספ
Share on email
שיתוף במייל
למידע וייעוץ מקצועי

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

גלילה לראש העמוד
רוצים להתייעץ? תרגישו חופשי (:
דילוג לתוכן